• Szkoła Podstawowa im. gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie z oddziałami gimnazjalnymi

al. Jana Pawła II 1 , 63-430 Odolanów

Uważamy, że nasza młodzież ma szansę wygrać w programie "Szkoła Małego Inżyniera", z uwagi na duże doświadczenie w organizacji różnego rodzaju projektów naukowych.
    W Gimnazjum Jana Pawła II od dziewięciu lat we współpracy z Zakładem Fizyki Niskich Temperatur (ZFNT) w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu organizowana jest Wystawa Interaktywna Lato z Helem. Jest ona rozszerzeniem Warsztatów Naukowych Lato z Helem, które ZFNT organizuje w swoim zakładzie od 33 lat dla wyjątkowo zdolnej młodzieży z całej Polski. Kierownikiem Naukowych Warsztatów Lato z Helem jest prof. dr hab. Zbigniew Trybuła. Na te Warsztaty przyjeżdżają najznakomitsi polscy fizycy, którzy w cudowny sposób opowiadają o zjawiskach, które badają i nad którymi pracują. Do Odolanowa przez 32 lata przyjechało ponad 100 wybitnych fizyków wielu laureatów polskiego Nobla - Nagrody Fundacji Nauki Polskiej. W tym roku przyjedzie prof. dr hab. Józef Spałek, który tę nagrodę otrzymał 2016 roku. Przyjeżdżająca do Odolanowa młodzież na tydzień ma okazję wysłuchać tych wyjątkowych wykładów, a po południami w ZFNT w Odolanowie robią badania naukowe na zadane tematy. W ostatni dzień warsztatów uczestnicy mają seminaria i mówią o tym co im się udało nauczyć i zmierzyć i obliczyć. Od lat na to podsumowanie przyjeżdża prof. dr hab. Ryszard Naskręcki Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszyscy z Odolanowa wyjeżdżają zadowoleni, nie tylko zachwyceni wiedzą jaką zdobyli, ale możliwością spotkania tylu interesujących ludzi, którzy tworzą teorie do badanych zjawisk.
    Wystawa Interaktywna przygotowywana przez gimnazjalistów jest unikalna z wielu względów.
    1. Uczniowie dostają ogólny temat i do niego dopasowują swoje zagadnienie. W dzisiejszych szkołach coraz mniej jest pokazów i doświadczeń, dlatego kreatywność młodych ludzi budzi powszechny podziw zwiedzających.
    Tematy kolejnych Wystaw Interaktywnych:
    2017 „Czy wszystko da się zmierzyć?
    2016 „Niezastąpiona woda”
    2015 „Nauka w kuchni”
    2014 „Tajemniczy węgiel”
    2013 „Tajemnice człowieka”
    2012 „Cudze chwalicie, swego nie znacie”
    2011 „Wynalazki zmieniające świat wokół nas”
    2010 „Chronisz, oszczędzasz, wygrywasz”
    2009 „Fascynujący świat fizyki”

2. Ważna sprawą jest fakt, że to uczniowie muszą wykazać maksimum zaangażowania, odwrotnie niż na lekcji. To uczniowie szukają tematu, pytają rozwiązują w grupach problemy, aby swój pomysł przedstawić jak najbardziej spektakularnie w czasie wystawy. Nauczyciele i naukowcy są uczniów przewodnikami.
    3. Przygotowanie pokazów i doświadczeń, których co roku jest 20 zajmuje cały rok szkolny w ramach Koła Naukowego. Praca w małych podgrupach sprawia, że uczniowie czują się odpowiedzialni za stanowisko, które przygotowują na wystawę.
    4. Każda grupa opracowuje plakat, który jest tłem ich wystąpienia na wystawie. Drukowany jest w wymiarze 70cmx100cm i oprawiany przez uczniów w antyramy, które po każdej wystawie zostają jako pomoce naukowe do odpowiednich przedmiotów. Nietrudno obliczyć, że po dziewięciu wystawach szkoła ma ponad 180 plakatów do wykorzystania na lekcjach.
    5. Najcenniejszym osiągnięciem wystawy jest to, że uczniowie przekonują się, że warto poświecić swój wolny czas, aby zdobyć potrzebną wiedzę żeby stać się fachowcem – specjalistą – ekspertem w wybranym przez siebie temacie.
    6. Satysfakcja jaką mają uczniowie, gdy mogą zwiedzającym prezentować swoje doświadczenia i je tłumaczyć jest bezcenna
    7. Ponieważ wystawę odwiedza ponad 1000 zwiedzających trwa ona cały tydzień codziennie po 6 godzin młodzi ludzie po 30 razy prezentują przyjeżdżającym uczniom doświadczenia i swoje prezentacje widzą, że żeby osiągną sukces trzeba ciężko pracować.

8. Przychylna atmosfera Dyrekcji i grona pedagogicznego jest nieodłącznym elementem, który pozwala na stworzenie takiej wystawy. Do dyspozycji wystawy są na tydzień oddane cztery klasy w których ustawiane są stanowiska.

9. Odwiedzającymi wystawę są:
    • uczniowie z Gminy i Miasta Odolanów i Powiatu Ostrowskiego od szkoły podstawowej do liceum
    • przedszkolaki
    • rodzice, mieszkańcy Odolanowa, dla których wystawa jest pokazywana zawsze w środę o godz 17.00
    • Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku
    • zaproszeni goście na zakończenie i podsumowanie wystawy

10. Do zorganizowania corocznych Wystaw Interaktywnych i Warsztatów Naukowych Lato z Helem konieczne środki finansowe, które zdobywa i przekonuje sponsorów koordynator tych przedsięwzięć Małgorzata Trybuła pracownik ZFNT. Sponsorzy zdają sobie sprawę, że popularyzacja nauki i inwestowanie w młodzież to najlepiej wydane środki dla dobra rozwoju naszego kraju.
    Nasi sponsorzy:
    PGNiG S.A. Oddz. w Odolanowie
    Gaz-System S.A.
    Komitet Fizyki Warszawa
    Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wlkp.
    KRIO-SERWIS Odolanów
    EURO-HEL